Teknik Marketim
Kullanıcı Girişi
Site İçi Arama Hızlı Erişim  
 
   
 
Menu
 
Menu
 

 

banner

 
 
   
 
   
 
Bu başlık altında sıkça sorulan sorular aşağıda sıralanmıştır.
Lütfen iletişime geçmeden önce bütün başlıkları dikkatlice gözden geçirin.

 

Teknik Marketime üyelik paralı mı?


Hayır, Teknik Marketim içindeki hizmetleri aksi belirtilmedikçe ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. (Soru No: 2

Nasıl üye olunabilir?


Üye olmak için sizden şifre sorulduğu herhangi bir durumda karşınıza çıkacak olan 'Üye olmak için tıklayın' başlığına tıklamanız ve karşınıza çıkan sayfadaki şartları dikkatle yerine getirmeniz yeterli. (Soru No: 3)

Üyelik formumu doldurdum, gelmesi gereken mektup gelmedi Bu durumda büyük olasılıkla e-mail adresinizi yanlış yazdınız demektir. Lütfen bizimle temasa geçme
den önce FARKLI BİR KULLANICI KODUYLA yeniden kayıt olmayı deneyin. Eğer yeni kayıt olamıyorsanız; ya bir sistem yavaşlığı yüzünden mektubunuz yolda kalmıştır, ya da posta kutunuz doludur ve mektup alınamadan geri dönmüştür. (Soru No: 7)

 

Neden bize onay mektubu yolluyorsunuz?


Sistemimiz iki taraflı güvene dayanıyor. Kimi kullanıcıların e-mail adreslerini vermek istememeleri, sahte adres vererek kayıt olmaları sonucunu doğuruyor.
Bu da bizim okurlarla iletişimimizi kesiyor. Böyle bir kopukluğa sebep vermemek için e-mail adresinizi kontrol etmek amacıyla bu sistemi kullanıyoruz. (Soru No: 9)

Neden üye olmamız gerekiyor?


Radikal olarak sizi daha iyi tanıyabilmek ve size daha iyi hizmet verebilmek için ücretsiz kayıt sistemini kullanıyoruz. Bize verdiğiniz bilgiler doğrultusunda kendinize özel bir gazete yaratabiliyor, haberlere yorum yazabiliyor ve Radikal Puanı kazanabiliyorsunuz. Karşılığında biz de sizlerin gazetemizi ne kadar okuduğunu, hangi bölümlerin, hangi tür haberlerin ve hangi yazarların ilgi çektiğini öğreniyor ve size daha çok hitap eden bir gazete yaratmaya çalışıyoruz.(Soru No: 10)

Kayıt olurken hata veriyor!


Eğer "Girmiş olduğunuz kullanıcı adı ya da e-posta adresi başkaları tarafından kullanılıyor olabilir" şeklinde bir mesaj alıyorsanız;

1- Daha önce kayıt yaptırdınız ancak mektuplarınıza bakarak onaylamadınız. (Mektuplarınızı kontrol edin ve bizden gelen mektupta anlatılanları yapın)

2- Seçmiş olduğunuz kullanıcı kodu başka bir üyemiz tarafından kullanılıyor. Lütfen geri dönüp farklı bir kodla yeniden deneyin. (Örneğin mserdark yerine mserdark21 gibi) (Soru No: 21) Ben Türkiye dışındayım, şehir seçimini nasıl yapacağım?

Listeyi dikkatle incelerseniz, 'Türkiye Dışı' başlıklı bir seçenek olduğunu göreceksiniz. Lütfen bunu işaretleyin. (Soru No: 22)Üyeliğim ve yorumlarım silindi. Neden?
Bunun gerçekleşmesi için iki sebep olabilir.

Ya yorumlarınızda yorum kurallarımıza aykırı davranmışsınızdır, ya da takma isimle, kısaltmalarla kayıt olmuşsunuzdur. Her iki durumda da uyarılmadan
üyeliğiniz silinir. (Soru No: 23)

   

 


 

 
  Anasayfa | Hakkımızda | Kampanyalı Ürünler | Yeni Ürünler | Sipariş Takibi | Markalar | SSS | İletişim